balony wypełnione gorącym powietrzem

"OPUBLIKUJ SWOJE WSPOMNIENIA"

01.09.2012 r.

Wrzesień, początek nowego roku szkolnego to czas powrotu do swoich codziennych zajęć, nauki, pracy, a jednocześnie kłębią się w głowie jeszcze żywe, niezapomniane wspomnienia z wakacji, wyjazdów, urlopów. Myślimy o urokliwych miejscach, które odwiedziliśmy, o przyjaciołach, z którymi spędziliśmy niezapomniane chwile, być może o wakacyjnej miłości. Chciałoby się powiedzieć – chwilo trwaj!

Jeśli chcielibyście podzielić się z innymi cudownymi wspomnieniami a jednocześnie przedłużyć nieco wakacyjne klimaty, macie ku temu doskonałą okazję. Czekamy na wasze ciekawe relacje z wakacyjnych wyjazdów  oraz  zdjęcia.

Przesłanie do Redakcji materiałów i zdjęć, równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na publikację w serwisie.


 

Riwiera Turecka

Riwiera Turecka w październiku... 

Nadesłała Ewa Jabłońska

Turcy mówią o swojej części Morza Śródziemnego „Akdeniz” czyli  „Białe Morze”. Inni miłośnicy przejrzystych wód i wspaniałych widoków wolą nazwę „Turkusowe Wybrzeże”. Bez wątpienia miejsce to jest wyjątkowe. Szczególnie miejscowość Side, maleńkie bardzo przytulne miasteczko. Niemalże parę kroków w tę, czy tamtą stronę.

To tutaj wkomponowane są w pejzaż starożytne ruiny Świątyni Apolla i Ateny pochodzące z II w.n.e. W Side znajdują się również pozostałości największych teatrów w Anatolii. Mogło w nim zasiąść jednocześnie 15 tys. widzów.

Oprócz atrakcji historycznych, Side posiada piękne plaże. Przy większości z nich znajdują się hotele i kluby rekreacyjne. Każdy może wynająć sprzęt do uprawiania sportów wodnych, łódź czy jacht. Spacerując brzegiem morza podziwiać możemy przepiękne widoki rysujących się w oddali górskich grzbietów Taurus.

Agencje turystyczne proponują rejs po rzece Manavgat. Podczas spokojnego rejsu drewnianą łodzią można zobaczyć to niezwykłe miejsce, gdzie zimna słodka woda rzeczna, miesza się z ciepłą słoną wodą morską. Znajduje się tu zielony kanion. Woda jest krystalicznie czysta o pięknym zielonym kolorze w wyniku rozpuszczonych związków wapnia.

Riwiera Turecka w październiku zaprasza wszystkich, którzy chcą przedłużyć sobie lato.

Ciechocinek

Ciechocinek - 

to miasto uzdrowiskowe w sercu Kujaw mające swoje początki w XIV wieku. Symbolem miasta oraz magnesem przyciągającym  kuracjuszy i turystów jest zespół trzech tężni solankowych wybudowanych w XIX wieku. Aerozol powstający w wyniku działania tężni ma właściwości lecznicze. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, warzelnia soli.

Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy, turystów i wczasowiczów. Słynne wody lecznicze takie jak: chlorkowo- sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządu ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

                                            Nie ma jak w Ciechocinku, to nasz mały wielki świat.

                                            Kwiatów pełno w parku i na rynku, a wiatr do tańca gra. 

                                            Nie ma jak w Ciechocinku, bo to miasto gorących serc.

                                            I ciepło tu jak przy kominku, gdy za oknem śnieg.

                                            W Ciechocinku wszystko ma swój happy end.

                                                                              ***

                                            Życie to są chwile, chwile tak ulotne jak motyle,

                                            a zegar daje znak, nie zatrzymasz go i tak.

                                            Więc wspominaj chwile mile, przecież było ich aż tyle.

                                            Zegar nie zaszkodzi nam, niech czas biegnie, co mi tam!

Te i wiele innych piosenek, słychać na parkietach całego Ciechocinka. Ponieważ ruch to zdrowie, więc taniec i dobry humor jest tu na porządku dziennym. Kuracjusze i kuracjuszki poddają się tym wymogom z ochotą.

Ciechocinek zawsze słynął z przepięknych kobierców kwiatowych. Zadbany park w centrum miasta, fontanny, a na ławeczkach przytulone pary. Wokół czuje się dobrą energię miasta i może dlatego niektórzy wciąż tu wracają… mówi się, że w okresach letnich w Ciechocinku przebywa tyle samo kuracjuszy co mieszkańców.

E.B.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 166 gości oraz 0 użytkowników.