Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

Aloes zwyczajny - cud natury!

Należy do roślin z rodziny liliowatych, nazywany „lilią pustynną”, lubi słońce i ciepło, ma niewielkie wymagania, warto mieć go na parapecie okna w każdym domu.

Aloe vera - aloes zwyczajnyPożądane składniki lecznicze aloesu wytworzone zostają w liściach po upływie 3 do 5 lat życia rośliny. Miąższowi aloesu od setek lat przypisuje się działania lecznicze. Aloes zawiera 18 z 22 aminokwasów potrzebnych naszemu organizmowi, a wśród nich 7 do 8 aminokwasów egzogennych tzn. takich, których organizm nie potrafi wytworzyć sam. Ponadto zawiera witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, E), makro i mikroelementy, w sumie ponad 200 substancji bioaktywnych.

Stosowany przez wieki uznany został rośliną „pierwszej pomocy”. Ma szerokie zastosowanie w profilaktyce, leczeniu wewnętrznym i zewnętrznym oraz w kosmetyce. Wzmacnia odporność organizmu i z tego też względu ma szerokie zastosowanie w kuchni jako bardzo zdrowy i pożądany składnik wielu sałatek oraz napojów.

Stanowi on domowy środek na otarcia, trudno gojące się rany, ukłucia owadów czy oparzenia słoneczne. Działa łagodząco przy dolegliwościach żołądkowo –jelitowych, pomagając chorym jelitom w przywróceniu ich normalnej funkcji. Ponadto wspomaga leczenie takich chorób jak: ropne zapalenie odbytu, trądzik, alergie, przebarwienia skóry, anginy, miażdżyca, zapalenie stawów, astma, choroby oczu, zapalenie mieszków włosowych, wzdęcia, pęcherze na nogach, drożdżaki, biegunki, odmrożenia, wypryski, zajady, czyraki, grzybice, opryszczka, zapalenie wątroby, zanokcica, pokrzywka, świerzbiączka, obrzęki, rozstępy, zaparcia, krwawienia dziąseł, cellulit.

Jednakże należy pamiętać, że choć aloes jest istnym cudem natury, to jednak z uwagi na to, iż każdy organizm będzie reagował inaczej, należy traktować go jako wspomagający leczenie, a w sytuacjach poważnych bezwzględnie należy zasięgnąć opinii lekarza.

Skrzyp polny

ziele skrzypu polnegoSurowcem leczniczym są nagie pędy skrzypu.  Rozdrobnione i wysuszone pędy skrzypu zawierają duże ilości flawonoidów i soli mineralnych, a także krzemionki i soli potasowych.

Krzemionka w połączeniu z potasem i flawonoidami działa moczopędnie. Krzem jest pierwiastkiem śladowym, występującym w organizmie człowieka. Duże ilości krzemu zużywają przede wszystkim tkanki szybko rosnące: błony śluzowe, skóra, włosy i paznokcie. Krzem zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci oraz ułatwia procesy gojenia. W miarę starzenia się organizmu ilość krzemu maleje, co zdecydowanie osłabia elastyczność skóry i siłę wiązania wody przez nasze tkanki.

 Regularne picie herbatki ze skrzypu zmniejsza obrzęki nóg w wyniku moczopędnego działania rośliny. Możemy również wyleczyć choroby dróg moczowych. Polecana jest także w dnie moczanowej ponieważ wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Skrzyp polny znajduje się w wielu mieszankach ziołowych stosowanych w reumatyzmie, artretyzmie i w chorobach wątroby. Przy krwotokach z nosa dobrze jest  wciągnąć do nozdrzy świeży sok ze skrzypu.

W stanach zapalnych dziąseł i gardła skrzyp skuteczny jest w postaci płukanek, a przemywanie odwarem trudno gojących się ran wspomaga proces gojenia uszkodzeń skóry.

Osoby chorujące na nerki lub serce nie powinny regularnie pić herbatek ze skrzypu.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 236 gości oraz 0 użytkowników.