Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

Żyworódka - kalanhoe pierzaste

żyworódkaNie jest co prawda rośliną ogrodową /choć w okresie letnim możemy ją wysadzić do ogrodu/, ale została tu uwzględniona i to na pierwszym miejscu z powodu swoich walorów leczniczych. Jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, to Eko – bio – antybiotyk! Jedyne wiadome przeciwwskazanie do stosowania wewnętrznego, to zawartość potasu we krwi w górnej granicy normy lub powyżej.

Surowcem leczniczym są świeże liście lub szczyty pędów, z których otrzymuje się sok lub miazgę.

sadzonka żyworódkiSok zawiera flawonoidy, katechiny, witaminę C i mikroelementy: glin, magnez selen, wapń, potas, krzem, mangan, miedź i inne. Jest stymulatorem biogennym. Działa bakteriobójczo i wirusobójczo, pobudza regenerację uszkodzonych tkanek, działa uodparniająco.

Leczy trudno gojące się rany, poparzenia, odleżyny i wrzody. Leczy zapalenia błony śluzowej, paradontozę i zapalenie spojówek. Pomaga po chemio i radioterapii, wzmacnia serce, poprawia i reguluje układ krążenia. W wielu przypadkach usuwa ból bez skutków ubocznych.

Żyworódka ma również właściwości żółciopędne, wspomaga leczenie gruczołu krokowego – prostaty. Poprawia pamięć, leczy łupież i zapobiega wypadaniu włosów, regenerując cebulki włosowe.

"dzieci" żyworódkiTo nadzwyczajna roślina, istne panaceum w wielu przypadkach, powinna znaleźć się na parapecie w każdym domu jako apteczka pierwszej pomocy!

Chętni do hodowania tej rośliny mogą otrzymać młodziutkie roślinki – wiadomość poprzez kontakt na stronie.

Nagietek lekarski

kwiat nagietkaSurowcem leczniczym są kwiaty, a w nich najważniejszą substancją czynną jest sapogenina. Ponadto zawierają saponiny, glikozydy, olejki lotne, karotenoidy, ksantofile, gorycze i śluzy.

Ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza zawartość tłuszczów we krwi. Wzmacnia siły obronne organizmu. Olejki działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Zewnętrznie stosuje się na trudno gojące się rany, w odleżynach, w zapaleniu łożyska paznokci, owrzodzeniach, odmrożeniach, torbielach i oparzeniach. Dobre efekty dają też okłady  w przypadku stłuczeń i zwichnięć. Maść z nagietka polecana jest karmiącym matkom do smarowania brodawki sutkowej w stanie zapalnym.

W postaci irygacji wspomaga leczenie różnych kobiecych dolegliwości.

Wewnętrznie zażywa się herbatkę z kwiatu nagietka przy schorzeniach przewodu pokarmowego, puchlinie wodnej, schorzeniach wątroby, żółtaczce zakaźnej, a także w bolesnym miesiączkowaniu. Przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej ulgę przyniesie płukanie gardła naparem z nagietka.

Ten żółtopomarańczowy kwiatek od wieków uważany jest za uniwersalną roślinę o nadzwyczajnej mocy. Niewątpliwie tkwi w nim potężna lecznicza siła.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.