Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

W torebce czy bez...

 

torebka do herbatyJaką herbatę pijecie? Liściastą czy z torebeczki? Na pewno większość odpowie, że z torebeczki. A ryż? Komu dzisiaj chce się brudzić garnek, skoro można szybko, czyściutko i wygodnie ugotować ryż czy kaszę? Oto kilka ciekawostek dotyczących składu tak powszechnie używanych woreczków i torebeczek.

W skład wielu torebeczek i woreczków wchodzą tworzywa sztuczne takie jak nylon, włókna wiskozowe, tworzywo termoplastyczne, PCW czy polipropylen. Faktem jest, że tworzywa te mają wysoką temperaturę topnienia. Musimy jednak również wziąć pod uwagę fakt, że temperatura, w której cząstki polimerów zaczynają się rozkładać jest znacznie niższa niż temperatura ich topnienia, co może pozwolić na ługowanie związków i ich przechodzenie do gorącej wody. Zarówno nylon jak i politereftalan etylenu (PET) będące częstym składnikiem woreczków plastikowych mają silny potencjał ługowania (czyli przechodzenia masy z fazy stałej w fazę cieczy). Oba związki mają wysoką temperaturę topnienia jednak należy pamiętać o innym fizycznym wskaźniku tzw. temperaturze zeszklenia. Jest to temperatura, w której cząsteczki polimeru zaczynają się rozkładać inicjując w ten sposób proces ługowania, czyli przechodzenia fazy stałej w fazę ciekłą. I tak na przykład, w przypadku kiedy temperatura wrzenia wody wynosi 100°C, temperatura zeszklenia PET wynosi 76°C. Dla nylonu temperatura ta jest jeszcze niższa. I tak oto toksyczne związki mogą przedostać się do pożywienia i wody, w której jest ono gotowane.

Papierowe torebki na herbatę nie są wcale lepsze. Wiele z nich zawiera tzw. epichlorohydrynę często używaną jako potencjalnie rakotwórczy pestycyd. Można ją także znaleźć w papierowych filtrach do kawy. Epichlorohydryna w kontakcie z wodą hydrolizuje do związku 3-MCPD (3-monochloro-propano1,2-diol) uważany za związek mutagenny, genotoksyczny, rakotwórczy w doświadczeniach na zwierzętach i badaniach in vitro.

Pewnie niektórzy powiedzą no tak, ale jakie to wygodne, możliwe że wygodne,  tylko czy warto przedkładać własne zdrowie nad wygodę?

5 oczyszczających ziół

 

Poniżej wymienione zioła stosowane  codziennie  pomogą w regularnym usuwaniu toksyn z organizmu. Można stosować je osobno lub wymieszać wszystkie zioła razem i przygotowywać napar z 1 łyżeczki mieszanki.

Pamiętaj, że nie należy przekraczać zalecanej dawki ziół, bo chociaż są naturalnym preparatem, ich nadmiar może wywołać niepożądane skutki uboczne.

Fiołek trójbarwny ziele (Bratek polny), zawiera rutynę, która bierze udział w oczyszczaniu krwi. Z tego względu napar z fiołka trójbarwnego jest doskonałym środkiem odtruwającym i oczyszczającym z toksyn. Regularne stosowanie fiołka trójbarwnego zapobiega powstawaniu szkodliwych złogów i kamieni nerkowych, oczyszcza cerę, poprawia przemianę materii, wzmacnia mięsień sercowy oraz wspomaga walkę z nadciśnieniem.

1 łyżeczkę ziela zalać 200 ml wody, przykryć i odstawić na 20 min. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance naparu.

Ziele przetacznika działa napotnie i moczopędnie, co wzmacnia wydalanie toksyn z moczem oraz przez skórę. Dodatkowo ziele przetacznika oczyszcza krew z cholesterolu, reguluje trawienie oraz pracę żołądka i jelit, a także łagodzi alergię i schorzenia skórne.

1 łyżeczkę ziela zalać 200 ml zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować na małym ogniu przez 3 min. Odstawić na 15 min i odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki naparu.

Rzepik ziele wspomaga przede wszystkim oczyszczanie wątroby, której zadaniem jest odtruwanie organizmu z toksyn. Praca wątroby polega, m.in. na przekształceniu amoniaku w mocznik i neutralizowaniu alkoholu i innych szkodliwych używek. Rzepik ziele ze względu na zawartość krzemionki pozwala pozbyć się cellulitu i zapobiec jego ewentualnemu pojawieniu się.

1 łyżeczkę ziela zalać 200 ml wody, przykryć i odstawić na 15 min. Pić 1-2 razy dziennie po 1 szklance naparu.

Kwiat tarniny ziele to niegdyś bardzo popularny, a obecnie zapomniany środek oczyszczający krew. Napar z kwiatu tarniny działa moczopędnie, odtruwająco, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a w większych ilościach przeczyszczająco. Napary z kwiatu tarniny pozwalają usunąć szkodliwe złogi oraz zmniejszają reakcje alergiczną.

1 łyżeczkę ziela zalać 200 ml wody, przykryć i odstawić na 10 min. Odcedzić i wypić 1 raz w ciągu całego dnia.

Liść pokrzywy ziele wykazuje silnie oczyszczające i odtruwające właściwości. Napary z liścia pokrzywy działają moczopędnie, przeciwkrwotocznie i przeciwmiażdżycowo oraz regulują przemianę materii oraz pobudzają odnowę komórek i tkanek. Codzienne stosowanie naparów z liścia pokrzywy usuwa toksyny, wspomaga walkę z trądzikiem, poprawia stan włosów i paznokci, zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek we krwi oraz zmniejsza stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego. Zbyt duże dawki naparu z liścia pokrzywy mogą wywołać reakcję alergiczną.

1 łyżeczkę ziela zalać 200 ml wody, przykryć i odstawić na 5-10 min. Odcedzić i pić 1-2 razy dziennie po 1 szklance naparu.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 98 gości oraz 0 użytkowników.