Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

Czosnek niedźwiedzi

 

czosnek niedźwiedziSurowcem leczniczym są przede wszystkim młode zielone liście.

 Ponieważ tylko świeże liście  zawierają substancje czynne nie powinno się stosować suszu (choć oczywiście można) z uwagi na obniżoną wartość surowca. Najlepiej więc robić nalewki, pesto czy winko ze świeżo zerwanego ziela.

 Czosnek niedźwiedzi zawiera znaczne ilości siarki, żelaza, odenozynę, allicynę, a także flawonoidy, saponiny, kwas foliowy, witaminy z grupy B i witaminę C. Posiada silne właściwości oksydacyjne.

Zalecany jest przy nadciśnieniu tętniczym oraz w profilaktyce miażdżycy. Wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego, pokarmowego oraz przy nieżytach dróg oddechowych, pobudzając wydzielanie śluzu, ułatwia odkrztuszanie. Pobudza łaknienie oraz wzmacnia układ odpornościowy. Ma również zastosowanie przy zaburzeniach przemiany materii oraz w profilaktyce chorób nowotworowych. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych zbędnych substancji , pobudza jelita do skuteczniejszego wydalania.

 Ponieważ czosnek niedźwiedzi nie posiada tak silnego aromatu jak czosnek zwyczajny, jest jego dobrym zamiennikiem.

 Drobno pokrojony z powodzeniem może zastąpić szczypiorek czy natkę pietruszki. Znakomicie nadaje się do zrobienia masła czosnkowego lub jako dodatek do past czy serka.

 Jednakże z uwagi na duże podobieństwo liści czosnku niedźwiedziego do konwalii czy ziemowita /rośliny trujące/, należy zachować ostrożność przy zbiorach.

Uwaga! Czosnek niedźwiedzi objęty jest częściową ochroną.

Jeżyna pospolita

 

jeżyna bezkolcowaSurowcem leczniczym są liście i smaczne owoce. Zawierają garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy i witaminę C. Garbniki mają działanie słabo ściągające.

Picie herbatki z liści jeżyny  zaleca się  w łagodnej biegunce i zapaleniu błon śluzowych.  Jest popularnym środkiem wykrztuśnym i łagodzącym podrażnienia błon śluzowych.  Skuteczna jest także w bolesnych miesiączkach. Liście jeżyny możemy łączyć z liśćmi maliny i mięty w stosunku 2:2:1.

Liście jeżyny umyte i położone bezpośrednio na skórę ułatwiają ustępowanie stanów zapalnych.

Z owoców jeżyny możemy przyrządzić wspaniałe soki, galaretki, konfitury i nalewki.

Więcej artykułów…

  1. Malina właściwa
  2. Aronia

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.