Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

Ostropest plamisty

 

zielona roślina ostropestu plamistegoSurowcem zielarskim są owoce (ziarno), zawierają 2-3% silimaryny, która jest przeciwutleniaczem.

Posiada szerokie zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu: marskości oraz stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po przebytej żółtaczce oraz w trakcie leczenia nowotworów.

kwiat ostropestu plamistegoOstropest szeroko stosuje się w zatruciach alkoholem, narkotykami, lekami, dwusiarczkiem węgla, pestycydami, przy zatruciu muchomorem sromotnikowym oraz innymi substancjami toksycznymi.

Działa przeciwzapalnie, stymulująco i regenerująco na wątrobę i nerki. Poprawia trawienie.

Roślina ostropestu plamistego pochodzi ze strefy śródziemnomorskiej. Jest rośliną jednoroczną, znaną już od starożytności. W Polsce uchodzi za roślinę uprawną, często można ją spotkać jako dziko rosnącą. Należy zachować ostrożność, by nie pomylić jej z ostem, do którego jest bardzo podobna.

nasiona ostropestu plamistegoNasiona ostropestu plamistego można używać długotrwale. Korzystnych efektów należy oczekiwać po minimum dwóch tygodniach systematycznego stosowania.

Listki zielonej rośliny ostropestu mają zastosowanie w kuchni jako dodatek do sałatek.

Glistnik - jaskółcze ziele

 

glistnik - "jaskółcze ziele"Surowcem leczniczym jest ziele i korzeń. Do głównych substancji czynnych należą różne alkaloidy, ponadto zioło zawiera saponiny, flawonoidy i olejki lotne.

Alkaloidy działają rozluźniająco i rozkurczowo na przewód pokarmowy. Picie herbatki przez 3 -4 tygodnie skuteczne jest w chorobach żołądka, jelit i pęcherzyka żółciowego. Płaska łyżeczka suszu na szklankę wody (kolor herbatki - słomkowy). Nie jest jednak wskazany dla osób z nadciśnieniem. Suszu glistnika nie przechowujemy zbyt długo ponieważ właściwości jego dość szybko się zmniejszają.

sok glistnikaSok ze świeżego ziela /cytotoksyczne alkaloidy/ skuteczny jest  w usuwaniu kurzajek.

Ważne!

Ponieważ duże dawki jaskółczego ziela są trujące, dlatego też do picia herbatek z glistnika należy podejść z dużą ostrożnością.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.