Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

Lubczyk ogrodowy

lubczyk ogrodowySurowcem leczniczym jest przede wszystkim korzeń /niekiedy cała roślina/, który zawiera olejki lotne.

Mają one działanie moczopędne i słabe rozkurczowe, zapobiegają odbijaniu się, zgadze i niestrawności. Herbatka z lubczyku zalecana jest w zapaleniu dróg moczowych i zapobieganiu kamicy nerkowej. Ma także zastosowanie w puchlinie wodnej, zapaleniu śluzówek żołądka i przy niedokwaśności. Lubczyk często stosuje się w połączeniu z innymi roślinami leczniczymi.

susz lubczykuPosiada również powszechne zastosowanie w kuchni. Jedną łyżeczką suszonego korzenia lubczyku poprawimy smak wywaru,  bulionu czy sosu. Jeśli do tego celu chcemy użyć części zielonej rośliny, należy ją krótko pogotować.

Dla kobiet ciężarnych lubczyk jest niewskazany, ponieważ  może drażnić nerki, może też wywołać nudności  lub zawroty głowy.

Dzika róża

dzika różaSurowcem leczniczym są owoce. Zawierają naturalne witaminy: A, B, C, E, K i P, sole mineralne, flawonoidy i pektyny.

Witamina C wzmacnia siły obronne organizmu i przyspiesza powrót do zdrowia. W chorobach gorączkowych występuje znaczne zwiększenie zapotrzebowania na witaminę C. Flawonoidy działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Pektyny regulują procesy trawienne. Ma szerokie zastosowanie w chorobach wątroby, zakaźnych, reumatycznych w stanach napięcia nerwowego, stresach.

kwiat dzikiej różyHerbatka z dzikiej róży zalecana jest przede wszystkim  przy przeziębieniach. Polecana jest kobietom w ciąży, karmiącym matkom oraz kobietom w okresie połogu. Syrop może być podawany łyżkami stołowymi. Częste spożywanie galaretki z dzikiej róży może zapobiegać przeziębieniom poprzez wzmocniony układ odpornościowy. Z dzikiej róży możemy również przyrządzić doskonałe konfitury.

Dzika róża ma również bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 187 gości oraz 0 użytkowników.