Babcine porady

Domowe leki ziołowe na przeziębienie, kaszel, ból gardła, niestrawność czy biegunkę zwykle były sporządzane według rodzinnych przepisów, które  przechodziły z matki na córkę. Współczesna rodzina przywiązuje niewielką wagę do tej tradycji i jeśli szuka pomocy idzie do lekarza. Dlatego starsze pokolenia nie są już w stanie przekazać swojej wiedzy i  doświadczenia młodszym pokoleniom. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany lekami domowymi, nie powinien wahać się ze zwróceniem o radę do starszych członków rodziny. Możemy uzyskać niekiedy bardzo cenne informacje, w których zawarte jest  wiele mądrości ludowych. Warto czasami z nich skorzystać, szczególnie wtedy, gdy wiele roślin leczniczych rośnie w naszych własnych ogródkach w lesie lub na pobliskiej łące. Pamiętajmy tylko, by nigdy nie zbierać żadnych ziół w pobliżu dróg!

foto oraz opracowanie tekstów Elżbieta Bobińska

Pokrzywa zwyczajna

pokrzywa zwyczajnaSurowcem leczniczym są liście i korzenie, a głównymi substancjami czynnymi w liściach pokrzywy są flawonoidy, witamina C, prowitamina A, kwas foliowy oraz sole żelaza dwuwartościowego i potasu, krzemionka i aminy. Korzeń pokrzywy zawiera garbniki i duże ilości beta-sitosterolu.

Witamina C i prowitamina A wzmacniają układ odpornościowy. Kwas foliowy i sole żelazowe odgrywają ważną rolę w krwiotworzeniu. Sole potasu działają moczopędnie. Krzemionka wzmacnia tkankę łączną, paznokcie i włosy. Beta-sitosterol jest stosowany w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.

susz pokrzywyHerbatka z pokrzywy oczyszcza wiosną organizm z nagromadzonych trucizn, gdyż wymywa z nerek sole, piasek i kamienie. Zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i liczbę czerwonych krwinek. Wspomaga leczenie chorób nowotworowych oraz skórnych. Pokrzywę stosuje się również  w chorobach reumatoidalnych /także w połączeniu z innymi ziołami/. Bywa skuteczna w leczeniu łupieżu oraz rozdwajających się i matowych włosach. Kąpiel z dodatkiem  pokrzywy poprawia cerę a ponad to uważa się, że regularne picie herbatki z korzenia pokrzywy hamuje rozwój raka gruczołu krokowego. Jednakże w tym przypadku należy skorzystać z porady urologa.

Mięta pieprzowa

mięta pieprzowaSurowcem leczniczym mięty są liście. Zawierają olejki lotne, zwłaszcza mentol, flawonoidy, garbniki oraz gorycze.

Olejki lotne są słabo rozkurczające i żółciopędne. Mentol ma działanie chłodzące na skórę. Gorycze i garbniki pobudzają trawienie i zwiększają łaknienie.

 Herbatka miętowa bywa skuteczna w chorobach pęcherzyka żółciowego. Jednakże  nie powinny jej pić osoby cierpiące na chorobę wrzodową, ponieważ może podrażniać błony śluzowe i powodować nadkwaśność.  Dużą popularnością  cieszy się w leczeniu przeziębień oraz ma działanie rozkurczające. Filiżanka herbatki miętowej ułatwia trawienie tłustych pokarmów, wzmaga łaknienie, łagodzi bóle miesiączkowe i nudności. W gorące letnie dni schłodzona mięta świetnie gasi pragnienie.

susz miętyOlej  miętowy lub nalewka stosowane zewnętrznie łagodzą napięciowe bóle głowy oraz zmniejszają obrzęki: w miarę parowania zwiększa się działanie chłodzące, przyspieszające krążenie i odświeżające.

Małym dzieciom i niemowlętom nie należy smarować głowy, szyi i karku olejkiem miętowym. Zbyt silne działanie mentolu może spowodować zakrztuszenie się dziecka.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 187 gości oraz 0 użytkowników.