Jarmuż

To botaniczna odmiana kapusty warzywnej. Jest rośliną dwuletnią, niestety, choć znaną, to bardzo mało cenioną. A szkoda, bo jarmuż jest rośliną bardzo cenną. Dlatego też cieszy to, że z uwagi na swoje walory odżywcze coraz częściej gości na naszych stołach.

JarmużZawiera dużo białka i witaminę C, a także karotenoidy (beta karoten, luteinę, zeaksantynę), witaminy z grupy B oraz witaminy PP, E, K i H, sole mineralne (wapń, fosfor, żelazo, potas, mangan i magnez). Ponadto zawiera chlorofil, kwas foliowy, sulforafan, polifenole i przeciwutleniacze.

Pomocna w zwalczaniu bakterii Helicobacter Pylori, która to bakteria powoduje wrzody żołądka i jest odporna na większość antybiotyków. Stymuluje produkcję czerwonych krwinek, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed miażdżycą, ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwnowotworowe. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, wzmacnia wątrobę i nerki, wzrok i układ odpornościowy, wspomaga leczenie alergii i astmy. Dobrze wpływa na włosy i paznokcie.

Jest niskokaloryczny, wspomaga odchudzanie, reguluje przemianę materii,  polecany w diecie osób starszych i dzieci.

Liście jarmużu można jeść na surowo, wtedy odniesiemy najwięcej korzyści, ale możemy też jarmuż gotować, zapiekać, smażyć, mrozić i konserwować. Najlepiej smakuje po przymrozkach, które powodują, że warzywo traci swoją charakterystyczną goryczkę. Przymrozki sprawiają również to, że w liściach jarmużu wykształcają się cukry nadając roślinie słodszy smak.

Uprawiajmy jarmuż w naszych ogrodach i jesienią cieszmy się jak najdłużej tą, tak drogocenną rośliną. 

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 182 gości oraz 0 użytkowników.