W torebce czy bez...

 

torebka do herbatyJaką herbatę pijecie? Liściastą czy z torebeczki? Na pewno większość odpowie, że z torebeczki. A ryż? Komu dzisiaj chce się brudzić garnek, skoro można szybko, czyściutko i wygodnie ugotować ryż czy kaszę? Oto kilka ciekawostek dotyczących składu tak powszechnie używanych woreczków i torebeczek.

W skład wielu torebeczek i woreczków wchodzą tworzywa sztuczne takie jak nylon, włókna wiskozowe, tworzywo termoplastyczne, PCW czy polipropylen. Faktem jest, że tworzywa te mają wysoką temperaturę topnienia. Musimy jednak również wziąć pod uwagę fakt, że temperatura, w której cząstki polimerów zaczynają się rozkładać jest znacznie niższa niż temperatura ich topnienia, co może pozwolić na ługowanie związków i ich przechodzenie do gorącej wody. Zarówno nylon jak i politereftalan etylenu (PET) będące częstym składnikiem woreczków plastikowych mają silny potencjał ługowania (czyli przechodzenia masy z fazy stałej w fazę cieczy). Oba związki mają wysoką temperaturę topnienia jednak należy pamiętać o innym fizycznym wskaźniku tzw. temperaturze zeszklenia. Jest to temperatura, w której cząsteczki polimeru zaczynają się rozkładać inicjując w ten sposób proces ługowania, czyli przechodzenia fazy stałej w fazę ciekłą. I tak na przykład, w przypadku kiedy temperatura wrzenia wody wynosi 100°C, temperatura zeszklenia PET wynosi 76°C. Dla nylonu temperatura ta jest jeszcze niższa. I tak oto toksyczne związki mogą przedostać się do pożywienia i wody, w której jest ono gotowane.

Papierowe torebki na herbatę nie są wcale lepsze. Wiele z nich zawiera tzw. epichlorohydrynę często używaną jako potencjalnie rakotwórczy pestycyd. Można ją także znaleźć w papierowych filtrach do kawy. Epichlorohydryna w kontakcie z wodą hydrolizuje do związku 3-MCPD (3-monochloro-propano1,2-diol) uważany za związek mutagenny, genotoksyczny, rakotwórczy w doświadczeniach na zwierzętach i badaniach in vitro.

Pewnie niektórzy powiedzą no tak, ale jakie to wygodne, możliwe że wygodne,  tylko czy warto przedkładać własne zdrowie nad wygodę?

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.