Kołobrzeg

Kołobrzeg –

miasto a właściwie uzdrowisko leżące nad morzem bałtyckim u ujścia rzeki Parsęty wśród nadmorskich lasów. Jest miejscowością wypoczynkową znaną jako uzdrowisko z mikroklimatem o leczniczych właściwościach. Do tego miana obligują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. I to właśnie bogate złoża borowiny i solanki sprawiają, że do Kołobrzegu chętnie przyjeżdżają nie tylko rodzimi kuracjusze ale też Skandynawowie i Niemcy.

Mieszkańcy mówią, że kiszone ogórki zrobione na miejscowej solance są najlepsze na świecie, sic! Leczenie klimatyczne, do którego zaliczamy plażowanie, kąpiele, spacery brzegiem morza, poprawia naszą kondycję, wdychamy wtedy lecznicze związki uwalniane z wody morskiej. Baseny solankowe znajdujące się w wielu uzdrowiskach oblegane są przez kuracjuszy. Gimnastyka w takim basenie jest dużo łatwiejsza, po prostu „ciało może więcej”. Leczy się tu choroby kręgosłupa i stawów, górnych dróg oddechowych, krążenia a także bezsenności i nerwice. Dobrze służy alergikom ponieważ w nadmorskim powietrzu nie występują czynniki uczulające.

Kołobrzeg to urokliwe miasto z bogatą historią i zabytkami. Takimi ciekawymi obiektami są min. Konkatedra, Latarnia Morska wysoka na 26 m., Kamienica Schlieffenów z XV w. (dziś jako najstarszy budynek w mieście jest własnością tegoż miasta), czy położony wzdłuż kołobrzeskiej plaży bulwar Jana Szymańskiego. Na bulwarze  wielu artystów wystawia swoje prace. Jeden młody artysta graffiti w ciągu kilku minut maluje swe prace farbą w sprayu bez pędzla i szablonów tylko przy pomocy gazet i szpachelki budowlanej!

Przepięknie zagospodarowane i zadbane parki kołobrzeskie obfitujące w ogromne kobierce kwiatowe w maju szczególnie kolorowe, fontanny, roślinność niską i stary drzewostan. Kołobrzeg nosi miano nadmorskiej stolicy Polski. W okresie wakacji kołobrzeskie molo (220 m. długości - najdłuższe w Polsce), przyciąga wczasowiczów i kuracjuszy. Znajduje się tu port morski dla jednostek handlowych, pasażerskich dla kutrów rybackich oraz jachtów. W Kołobrzegu odbywają się letnie koncerty i występy ludzi kultury. W maju miasto obchodzi Dni Kołobrzegu i z tej okazji wśród bardzo wielu propozycji mogłam być na koncercie zespołu „Poparzeni kawą trzy”. Zespół ma świetny repertuar a składa się z dziennikarzy i współpracowników kilku rozgłośni radiowych. Uczestniczenie tylko w niektórych atrakcjach kołobrzeskich dni było miłym akcentem na zakończenie pobytu w tym jakże pięknym mieście.

Elżbieta Bobińska

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.