Ziemia Święta

Ziemia Święta

Nadesłała Dorota Więch

Ziemia święta, Ziemia Obiecana – termin pochodzący z Biblii, oznaczający Palestynę i Izrael jako miejsca rozgrywania się wydarzeń Starego i Nowego Testamentu. Odnosi się do krainy zwanej również Kanaan. Nazwa używana w Torze (Starym Testamencie). Leży w zachodniej części Azji, nad brzegiem Morza Śródziemnego po obu stronach Jordanu. Obecnie większość miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa znajduje się na terytorium Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Ziemia Święta ma ogromne religijne znaczenie dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz bahaizmu. Jerozolima i Ziemia Święta uznawane są w Starym Testamencie za dar boski, część wielu przymierzy. Ściana Zachodnia na Wzgórzu Świątynnym, znana również jako „Ściana Płaczu”, od stuleci jest najświętszym miejscem pielgrzymek Żydów. Ziemia Święta jest również istotnym miejscem dla chrześcijaństwa, ponieważ jak głosi Nowy Testament, jest to miejsce urodzenia, nauk, ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa z Nazaretu, którego chrześcijanie uznają za Zbawiciela lub Mesjasza. Każde miejsce Ziemi Świętej ma swoją własną tożsamość, swoje czczone święte miejsca, sceny boskich przesłań i cudów, zdrady, bitwy i zwycięstwa, od Betlejem i jego biblijnego znaczenia jako miejsca narodzin Jezusa, do starożytnego Jerycha, najstarszego miasta na świecie.

Ziemia Święta jest od dawna miejscem odwiedzin pielgrzymów z całego świata, jest nie tylko świętym miejscem, lecz także krainą, w której znaleźć można kulturę, historię i odpoczynek. Można na jakiś czas zamieszkać u miejscowych rodzin i doświadczyć stylu życia oraz powszechnie znanej gościnności.

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 106 gości oraz 0 użytkowników.