Pierwsza pomoc.

To druga już od początku roku szkolnego bardzo cenna inicjatywa miejscowych strażaków. Na zaproszenie dyrektora szkoły pana Edwarda Biernackiego w dniu 23 października br. uczniowie klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej w Starych Załubicach uczestniczyli w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Z uwagą i zainteresowaniem słuchali pogadanek, mogli obejrzeć przyniesiony sprzęt ratowniczy jak również wysłuchać opowiadanych przez strażaków przeżytych sytuacji.

Uczniowie zapoznali się ze sposobami udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach. Omawiano kolejność czynności jakie należy podjąć przystępując do pomocy osobie poszkodowanej.

Wszyscy bardzo chętnie ćwiczyli oddechy ratownicze zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Nauczyli się ile wdechów powinni wykonać, żeby pomoc była skuteczna. Ćwiczenia z pomocą fantoma polegały na opanowaniu umiejętności odpowiedniego ucisku klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.

Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej uczyli się jak ułożyć osobę poszkodowaną, by spokojnie i bezpiecznie poczekać na przyjazd karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan chorego.

Młodzież miała możliwość oswoić się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Dzięki takim zajęciom uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

Zobacz więcej na:

www.ospradzymin.pl

 autor: Elżbieta Bobińska


 

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 230 gości oraz 0 użytkowników.