Skansen w Kuligowie nad Bugiem

Twórca Skansenu w Kuligowie Wojciech UrmanowskiPomysłodawcą i twórcą powstania Skansenu w Kuligowie jest pan Wojciech Urmanowski. Nieprzerwanie od kilkunastu już lat, gromadzi wszelkiego rodzaju, eksponaty, narzędzia, wyposażenie gospodarstw domowych tamtych czasów, a także stanowisk pracy ginących już dziś zawodów. W Skansenie zrekonstruowany został warsztat rymarski, szewski, stolarski, gręplarnia i magiel. Można tu również zobaczyć przydrożną kuźnię. Z zawodem kowala zapoznamy się w czasie warsztatów specjalnie organizowanych dla grup, jak również podczas imprez plenerowych. Pierwszym kowalem w Skansenie jest pan Mirosław Stempcziński - twórca wszechstronny. Maluje akwarelami, pastelami oraz obrazy olejne, zajmuje się też metaloplastyką, kowalstwem artystycznym, garncarstwem, małą i średnią formą witrażową, tworzeniem herbów oraz ikon. Maluje również na szkle.

Plenery malarskie, imprezy kulinarne, koncerty, warsztaty rękodzielnicze, ciągle tu coś się dzieje. Rokrocznie prezentowany jest też folklor nadbużański. Szczególnie wielką frekwencją cieszą się doroczne "Smaki Nadbużańskie", gdzie można degustować oraz kupić regionalne pyzy, pierogi, sery, wyroby wędliniarskie, pieczywo i pachnące miody. Wtedy też prezentują się różni twórcy ludowi.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Urmanowskiego, na terenie Skansenu ustawiono wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki a także wozownię. Przy budynkach usytuowano rzeźby Marka Gołaszewskiego z Marek k. Warszawy, artysty rzeźbiarza, który sporych rozmiarów dzieła wykonuje w drewnie za pomocą piły spalinowej. Gromadzenie dorobku polskiej wsi jest ważne nie tylko dla okolicznych mieszkańców i ludzi związanych z wsią, ale i dla tych, którzy zdają sobie sprawę, jak olbrzymią rolę wieś pełniła w historii Polski.

Kuligów to malownicza wieś położona nad rozlewiskami Bugu, wspominana już w XIV w. jako wieś letniskowa. W owym czasie zamieszkana była przez chłopów i szlachtę zagrodową, której to potomkowie są tu do dziś. Przez całe wieki większość mieszkańców zajmowała się rybołówstwem, pszczelarstwem, smolarstwem i spławem drewna. Dziś pięknie położona miejscowość przyciąga coraz więcej turystów. Latem przybywają tu tłumy działkowiczów. Przydrożne kapliczki, lasy, pola, można tu spokojnie wypocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Warto wybrać się do Kuligowa zwłaszcza, że od Warszawy dzieli go tylko 35 km. a od Zalewu Zegrzyńskiego i Starych Załubic około 8 km.

Fundacja Dziedzictwo Nadbużańskie

05-252 Dąbrówka

Kuligów, ul. Kręta 4

tel. 29 758 01 82, tel. kom.604 455 524

W sezonie letnim od 1 maja do 30 września Skansen czynny w godzinach 11.00 – 18.00

                                                                                                                                                                                                       

Autor: Elżbieta Bobińska

 

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 193 gości oraz 0 użytkowników.