POGODA

OSTATNIO DODANE

Malarstwo Sergiusza Perkowskiego

WYSTAWA MALARSTWA SERGIUSZA PYRKA PERKOWSKIEGO

Plakat

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Sergiusza Pyrka Perkowskiego, który odbędzie się 14 lutego 2015 roku o godz. 18.00 w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie ul. Konstytucji 3 Maja 15. Wstęp wolny!

Autor informacji:  Michał Kamiński 

Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin

Sergiusz Pyrka Perkowski, muzyk, artysta malarz, urodzony w 1944 w Warszawie.

Debiut muzyczny (instrument – perkusja) na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree 1966. Wieloletnia współpraca ze znakomitościami świata jazzowego: Wł.Nahorny, A.Kurylewicz, A.Trzaskowski, M.Kosz i in.

W roku 1967, na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Wiedniu z Nahorny Trio, pierwsza nagroda, wręczona przez Duka Ellingtona. Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1968, z Mieczysław Kosz Trio. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Montreaux (Szwajcaria) 1968, z M. Kosz Trio, wyróżnienie - nagroda prasy.

Dyskografia - płyty z serii Polish Jazz: "Laureaci Jazz nad Odrą"; Trio W.Nahornego „Heart”; Quintet A.Kurylewicz; oraz płyta „Mieczysław Kosz”

W roku 1970, Perkowski opuszcza PRL - pracując jako muzyk zwiedza cały świat. Związany kontraktem z międzynarodową orkiestrą ze Sztokholmu, w 1971 osiedla się w Szwecji.

Muzyka nie jest wystarczającym środkiem wyrazu dla artystycznej kreatywności Perkowskiego, w 1974 roku podejmuje studia malarskie w Sztokholmie.

Od 1979 dzieli swój czas między Szwecję a USA - tworzy i wystawia w obu krajach.

Perkowski mówi o swojej sztuce:

Często zadawane jest mi pytanie: dlaczego zamieniłem pałeczki na pędzel?

Obrazy-Perkowski

Odpowiadam słowami mojego mentora, Andrzeja Kurylewicza, znakomitego kompozytora i muzyka: „Bo sztuka jest jedna - różne są tylko techniki jej ewokowania.” Zmieniłem warsztat, ale to co robię, to kontynuacja odpowiedzi na tę samą potrzebę wyrażenia siebie.

Muzyka, dawała mi możliwość kreacji, wyrażania emocji - szczególnie free jazz, całkowicie oparty na improwizacji. Nigdy nie usiłowałem uwolnić się od muzyki, poprzez spontaniczną rytmikę i zrównoważenie form i kolorów w moich obrazach, chcę wywołać doznania muzyczne - zaprosić widza do improwizacji.

Stosuję dwie odmienne techniki malarskie, tzw. direct oraz indirect, co pozwala mi wizualizować muzykę o różnorodnych nastrojach i dynamizmie.

W swej twórczości malarskiej odnoszę się do zjawiska synestezji – połączenia zmysłów: wzroku i słuchu, czyli postrzegania rozszerzonego.

Pragnę oddziaływać na wyobraźnię odbiorców, w ten sposób, by patrząc na me obrazy doznawali również wrażeń słuchowych.

synestezja – odczucie towarzyszące; psych. subiektywne odczucie wrażenia pochodzącego od innego zmysłu niż ten, który otrzymał bodziec zewn.;     synestetyczny - lit.zwł. w poezji – działający na wyobraźnię niezwykłymi skojarzeniami wrażeń różnych zmysłów z Kopaliński „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”

synestezja – psych. występowanie wrażeń zmysłowych towarzyszących przy bodźcu działającym na jeden tylko zmysł, np. doznawanie pod wpływem określonych dźwięków nie tylko wrażeń słuchowych, lecz także wrażeń określonej barwy, odczuwanie zimna, ciepła, itp., wykorzystywane w metaforyce poetyckiej. „Słow. Jęz. Pol.”


 

↓ Wejdź, Poczytaj ↓

↓ Wejdź, Poczytaj ↓

gadowski

michalkiewicz

Tymiski

e-book

ABC JOW

Chmura tagów

Gościmy

Odwiedza nas 237 gości oraz 0 użytkowników.